Kolejna – już siódma – edycja projektu GEOPRAKTYKI właśnie dobiegła końca

Kolejna – już siódma – edycja projektu GEOPRAKTYKI właśnie dobiegła końca, a uczestnicy projektu bezpiecznie wrócili do swoich domów po 3 tygodniowej wyprawie do Indonezji. Z racji naukowego charakteru wyprawy każdy uczestnik miał za zadanie dokonać odpowiednich obserwacji lub pomiarów stosownych do założonych celów badawczych. Plan wyprawy podyktowany był indywidualnymi ustaleniami młodych naukowców, gdzie każdy określał niezbędne punkty i atrakcje, które uwzględniał w swoich badaniach. Opiekunem naukowym wyprawy była dr Magdalena Kugiejko.

Nieco o przebiegu wyjazdu… czyli INDONEZJA w pigułce!

Wyprawa rozpoczęła się zasadniczo na wyspie Lombok i był to jeden z najważniejszych momentów naszej wyprawy. Na tej wyspie znajduje się bowiem aktywny stratowulkan Rinjani.

Rinjani – drugi najwyższy wulkan Indonezji, wciąż aktywny. Ostatnia erupcja miała miejsce w 2010 roku. W ramach realizacji dwóch projektów studentki Turystyki i Rekreacji Natalii Oniszczuk i Zofii Grajek, która studiuje Geografię na specjalności hydrologia, meteorologia i klimatologia realizowany był 3 dniowy trekking, który zakończył się zdobyciem wysokości 2800 m n.p.m.

Grupa przemieszczała się po różnych wyspach w tym po Jawie, gdzie przez pierwsze dwa dni eksplorowali jej wschodnie wybrzeże, zbierając próbki piasku z czarnej wulkanicznej plaży – badania prowadzone przez doktoranta Szymona Świątka. Kolejnym celem był szczyt wulkanu Ijen. Jest to miejsce bardzo wyjątkowe, ponieważ na zboczach wulkanu wydobywa się najwyższej czystości siarkę na świecie.

Nawet, jeśli Lombok i Bali są usytuowane stosunkowo blisko siebie, zwłaszcza biorąc pod uwagę ogromny obszar Indonezji, ich kultury są bardzo różne. Badania dotyczące różnorodności kulturowej w Indonezji mieściły się w indywidualnym projekcie studentki Turystyki i Rekreacji Joanny Podgórskiej.

Światowy Geopark Batur UNESCO znajduje się w północno-wschodniej części Bali. Światowy Geopark UNESCO Batur obejmuje dwie kaldery wulkaniczne i przedstawia kompletny krajobraz wulkaniczny ze ścianami kaldery, stożkami i kraterami, zjawiskami geotermalnymi

Wyjątkowość geologii tego obszaru o wulkanicznym pochodzeniu, endemicznej florze i faunie sprawdzał w ramach swojego projektu Adrian Sitarz student kierunku Geografia.

Wyjazd zakończył się kolejnym sukcesem – bezpiecznym powrotem i owocną realizacją zamierzonych badań w terenie. Teraz jego uczestnicy będą opracowywać dane i za niedługi czas podzielą się wynikami podczas wystąpień popularno-naukowych.

 

Galeria zdjęć!