Zespół


VIII Edycja GEOpraktyk – zespół:

Zosia Grajek – Kierowniczka tegorocznej edycji GEOpraktyk. Zosia studiuje geografię ze specjalnością hydrologii, meteorologii i klimatologii, obecnie pisze magisterkę o halnym. Jej największą pasją ostatnio jest eksploracja lodowców, ciężko ją od nich oderwać. ❄️Kocha góry, ryzyko, puch i śnieg, dlatego od 4 roku życia jeździ na snowboardzie i nartach. 🏔️⛷️Nie boi się nowych wyzwań, dlatego od 3 lat morsuje, najlepiej przy świetle księżyca.  Nie tylko chłodem, górami i lodowcami żyje Zosia. Uwielbia kolekcjonować skały i minerały. Ma słabość do dobrej kawy, słodyczy i barszczu.

 

dr Magdalena Kugiejko – Opiekun naukowy projektu. Z roku na rok mówi “że to już ostatni raz” i te ostatnie razy trwają 6 rok… od kiedy rozpoczęła przygodę z projektem GEOpraktyki. Pracuje jako adiunkt na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, pełni również rolę koordynatora do współpracy ze szkołami, odpowiada za promocję Naszego Wydziału i ogólnie sporo jej wszędzie! Absolwentka Turystyki i Rekreacji oraz studiów podyplomowych z Geoinformacji. Jej zainteresowania i aktywność naukowa koncentruje się wokół zagadnień związanych z turystyką w odległej Arktyce (Spitsbergen).❄️Aktywność i podróże to jej drugie imię – wymyślanie, eksperymentowanie, ryzykowanie, łamanie zasad i dobra zabawa. Podobno zaraża optymizmem i uśmiechem, potrafi odnaleźć się w każdym miejscu oraz wszędzie ma jakieś znajomości. Kocha podróżować, jej plecak jest zawsze spakowany, bo nigdy nie wiadomo czy nie pojawi się pomysł, żeby pojechać w góry!🗺️

 

Szymon Świątek – człowiek, który z niczego może zrobić wszystko, a w najtrudniejszej sytuacji znajdzie rozwiązanie. Ma słabość do roślinek doniczkowych oraz psów rasy West Highland.  Oprócz tego uwielbia podróżować i odkrywać na nowo wcześniej odwiedzone miejsca. 🗺️ Wyznaje zasadę, że dobry dzień to ten rozpoczęty z kawą! ☕️ Na WNGIG Szymon jest doktorantem; bada m.in. trzęsienia ziemi i ich geologiczny oraz historyczny zapis. Jego zainteresowania naukowe to również geologia sądowa i geologia medyczna.  Oprócz tego swój czas poświęca na drugi kierunek studiów – Analitykę kryminalistyczną i sądową. Kocha zarówno morze, jak i góry. 🌊🏔️ Kiedy starcza mu czasu to czyta kryminały lub uczy się języka hiszpańskiego.🇪🇸

 

Cyprian Święch – jego życiową pasją jest karate🥋, w tym realizuje się jako zawodnik oraz trener. Uwielbia pracę z dziećmi, dlatego bycie trenerem to spełnienie marzeń. Uczy się również języka japońskiego, a to wszystko prowadzi do zamiłowania krajem Kwitnącej Wiśni. Na WNGiG studiuje Geodezję i Kartografię.🗺️ Zimą uwielbia przemierzać ośnieżone stoki na desce snowboardowej🏂, a latem podróżować gdzie jest tylko możliwość. Natomiast w domu… nie ma dnia bez filiżanki kawy, której jest miłośnikiem. ☕️ Jego największy wróg – bezczynność.

 

 

Wiktoria Dyszy –  studiuje geografię, specjalność hydrologia, meteorologia i klimatologia. 💧Jest rozdarta pomiędzy światem geografii, a światem muzyki. W weekendy wsiada w pociąg i gna na zajęcia z produkcji muzycznej do Wrocławia. Uwielbia góry i chmury. ☁️Liczy każdy centymetr śniegu w nadziei, że będzie mogła jeździć po nim na desce. Od roku lata dronem, dzięki czemu może podziwiać świat z góry, sklejać filmiki i tworzyć do nich własną muzykę a nawet badać lodowce górskie.

 

 

Kalina Klimenko – studiuje Turystykę i Rekreacje, a najbliżej jej sercu jest turystyka kulinarna oraz turystyka winiarska. Uwielbia gotować i piec (zwłaszcza torty urodzinowe) oraz poznawać tajniki rożnych kuchni świata.  Gdy nie kombinuje z przepisami, najprawdopodobniej znajdziecie ją na spacerze – w parku, w lesie, w górach… Gdziekolwiek nogi poniosą. Jeśli potrzebujecie znaleźć plusy nawet w najgorszej sytuacji… ona to zrobi! Ekstrawertyczna optymistka, która uwielbia ciepłe kraje i ostre jedzenie! 🌶️

 

 

Justyna Wołowczyk – czas na podróże to dla niej czas święty, więc wszystkie obowiązki i wydarzenia co roku muszą dostosowywać się do wycieczkowych priorytetów. Szczególnie chętnie zwiedza świat rowerem lub autostopem. 🚴🏼‍♀️ Wyznaje zasadę, że w dobrym towarzystwie nawet kiepskie miejsce może stać się ósmym cudem świata, bo czasem nie chodzi o to gdzie, tylko z kim! W międzyczasie studiuje dwa kierunki – Kartografię i Teledetekcję oraz Geoinformację.  Wolne chwile poświęca na czytanie kryminałów z intrygą (szczególnie Agathy Christie), a w tym roku, wracając z USA, spakowała w plecak gramofon, więc teraz odkrywa klimat trzeszczących winyli w domowym zaciszu.

 

Natalia Oniszczuk – na słowo „podróże” dostaje szaleństwa, świat penetruje głównie pieszo. 🏃🏽‍♀️Ostatnio rozprawiła się z zielonym szlakiem ze Szklarskiej Poręby do Wałbrzycha (111 km). Jest niepoprawną optymistką i miłośniczką wszelkich żelków. Ta ekstremalna zwolenniczka przemieszczania się studiowała turystykę m.in. na uniwersytecie w Atenach, a wycieczki górskie prowadziła w odległej Ameryce. Natalia to niespokojny duch uwielbiający Sudety i wełnę merino.  Kiedy nie depcze gór, to zwiedza wszelkiego pochodzenia ruiny – jest pasjonatką urbexu. Równie dobrze czuje się wśród średniowiecznych zamków jak i w opuszczonej fabryce amunicji. Część swojego wolnego czasu poświęca młodzieży: z powodzeniem prowadzi zajęcia z technik przetrwania i gier terenowych. Ciekawość świata ma we krwi: poznała życie Czikosów na węgierskiej puszcie i gwarne uliczki Paryża. Podróżuje i żyje zgodnie z zasadą: „z miejsc, które zwiedzam, zabieram zdjęcia, a zostawiam ślady stóp.’’ 👣

 


Opiekun Studenckiego Koła Naukowego Geografów im. Stanisława Pawłowskiego

prof. zw. dr hab. Andrzej Kostrzewski – geograf, geomorfolog, geoekolog, pracujący na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W roku 1971 objął rolę opiekuna Studenckiego Koła Naukowego Geografów im. Stanisława Pawłowskiego i z powodzeniem pełni ją do dziś, edukując i inspirując młodych geografów.

 


Poprzednie edycje GEOpraktyk

VII edycja GEOpraktyk – ” W Pacyficznym Pierścieniu Ognia”

 

Weronika Górna 

Przedstawiamy Wam kierowniczkę kolejnej edycji – Weronikę Górną. Jej największą miłością jest odkrywanie nowych miejsc, co perfekcyjnie łączy z pracą w biurze podróży. Dodatkowo spełnia się w roli nauczycielki (którą zawsze chciała być), przygotowując uczniów do matury z geografii rozszerzonej. Jest na pierwszym roku studiów magisterskich na specjalności meteorologia, a swoją przyszłość naukową wiąże z badaniami biometeorologicznymi, które przeprowadziła już m.in. w Tanzanii. I chociaż po pracach i studiach zostaje jej mało czasu, to każdą wolną chwilę najchętniej spędza zagłębiając się w tajniki języka hiszpańskiego oraz …planując kolejne podróże. Zawsze dąży do celu ze wszystkich sił. Nie ma dla niej zadań niemożliwych, zawsze znajdzie się jakiś sposób, nawet jeśli jest on trudny i wymaga ciężkiej pracy. Z Weroniką wszystko musi być dograne, wszystko musi być pod kontrolą i co najważniejsze… nie ma planowania bez dobrej czarnej kawy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Joanna Podgórska (Aśka)

Zabiegana, z kalendarzem w ręku i głową próbującą poukładać tysiąc myśli i zobowiązań, w porządku chociażby chronologicznym. Kocha architekturę, turystykę kulturową i śliwki w czekoladzie! Na WNGiG pełni wiele funkcji – jest kierownikiem sekcji Turystyki i Rekreacji SKNG, starostą IV roku TiR, a także kierowała wyprawą na Islandię w sierpniu 2021 roku oraz spędziła Erasmusa w Madrycie! Była współorganizatorem dwóch ubiegłych edycji Dni Turystyki. Po czym ją rozpoznasz? Podczas rozmowy namiętnie zastępuje polszczyznę językiem angielskim i czasem hiszpańskim… bo uwielbia doskonalić akcent, a przynajmniej tak to tłumaczy… no i… głośno i często się śmieje!

 

 

 

 

 

 

Natalia Oniszczuk

Poznajcie Natalię Oniszczuk, która na słowo „podróże” dostaje szaleństwa, świat penetruje głównie pieszo. Ostatnio rozprawiła się z zielonym szlakiem ze Szklarskiej Poręby do Wałbrzycha (111 km). Jest niepoprawną optymistką i miłośniczką wszelkich żelków. Ta ekstremalna zwolenniczka przemieszczania się studiowała turystykę m.in. na uniwersytecie w Atenach, obecnie uczestniczy w kursie na przewodnika górskiego sudeckiego. Natalia to niespokojny duch uwielbiający Sudety i wełnę merino. Kiedy nie depcze gór, to zwiedza wszelkiego pochodzenia ruiny – jest pasjonatką urbexu. Równie dobrze czuje się wśród średniowiecznych zamków jak i w opuszczonej fabryce amunicji. Część swojego wolnego czasu poświęca młodzieży: z powodzeniem prowadzi zajęcia z technik przetrwania i gier terenowych. Ciekawość świata ma we krwi: poznała życie Czikosów na węgierskiej puszcie i gwarne uliczki Paryża. Podróżuje i żyje zgodnie z zasadą: „z miejsc, które zwiedzam, zabieram zdjęcia, a zostawiam ślady stóp”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zofia Grajek 

Zosia Grajek – przyjaciele mówią na nią Grajka, choć z muzyką nie ma nic wspólnego. Studiuje geografię ze specjalnością hydrologii, meteorologii klimatologii, czyli najfajniejszy kierunek na świecie. Od momentu, gdy zaczęła stawiać pierwsze kroki, deski snowboardowej nie zdejmuje z nóg🏂. Szaleńczo kocha góry i lubi stawiać sobie kolejne wyzwania, jej marzeniem jest przejście Orlej Perci zimą. Próbuje programować, na razie niekoniecznie jej to wychodzi, ale nie jest osobą, która szybko się zraża. Jak każdy geograf uwielbia podróżować, kolekcjonuje skały i kaktusy (w pokoju ma 25 rodzajów kaktusów, niedługo zabraknie na nie miejsca).

 

 

 

 

 

 

 

 

Zuzanna Pietrzak

Jej największą miłością jest fotografia, która idealnie łączy się również z jej pasją do podróżowania. Aparat zabiera ze sobą wszędzie, a w każdym plecaku znajdzie miejsce na dodatkowy obiektyw. Jeśli chodzi o podróżowanie, wyznaje dwie zasady: dużo i często. Nie ważne czy wyjazd jest w góry, do miasta czy do ruin zamku, Zuza jest zawsze chętna! Na WNGiG studiuje turystykę i rekreację, ale stara się również udzielać w różnego rodzaju eventach. W wakacje każdą wolną chwile spędza na rowerze, a zimą próbuje swoich sił na desce snowboardowej. Ma też zdecydowanie słabość do jazdy samochodem terenowym. Milion pomysłów na minutę to już prawie jej cecha rozpoznawcza, dlatego nie da się z nią nudzić!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szymon Świątek

Ma słabość do roślinek doniczkowych oraz psów rasy West Highland. Oprócz tego uwielbia podróżować i odkrywać na nowo wcześniej odwiedzone miejsca. Wyznaje zasadę, że dobry dzień to ten rozpoczęty z kawą! Na WNGIG Szymon jest doktorantem w Instytucie Geologii, badając dawne trzęsienia ziemi. Oprócz tego swój czas poświęca na drugi kierunek studiów – Analitykę kryminalistyczną i sądową. Kocha zarówno morze , jak i góry. Kiedy starcza mu czasu to czyta kryminały lub uczy się języka hiszpańskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Adrian Sitarz

Zawsze uśmiechnięty student I roku studiów magisterskich na kierunku Geografia o specjalności Kartografia i Teledetekcja. Jednak to tylko część jego zajęć, na co dzień uczy też innych, jest nauczycielem geografii i informatyki w Społecznej Waldorfskiej Szkole Podstawowej w Wirach oraz instruktorem harcerskim prowadzącym gromadę zuchową w Ostrowie Wielkopolskim. Swoją pasję do geografii i podróży odkrył już od najmłodszych lat – uwielbia poznawać nowe i niezwykłe miejsca, które go otaczały. I tak się stało, że to właśnie geografia sprawiła, że realizuje swoje pasje naukowe między innymi będąc zastępcą prezesa Studenckiego Koła Naukowego Geografów, a także działa w sekcji geo-grafiki i geomorfologii. Każdą wolną chwilę wykorzystuje na podróżowanie. Można go spotkać zarówno na nadmorskiej plaży, górskim szlaku, uliczkach dużego miasta czy nawet na… No właśnie, już niedługo dowiecie się gdzie – za sprawą GEOpraktyk!

 

 

 

 

 

 

 


Opiekun naukowy projektu badawczego

dr Magdalena Kugiejko – pracuje jako adiunkt na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, pełni również rolę koordynatora we współpracy ze szkołami, odpowiada za promocję Naszego Wydziału i ogólnie sporo jej wszędzie ! Absolwentka Turystyki i Rekreacji oraz studiów podyplomowych z Geoinformacji. Jej zainteresowania i aktywność naukowa koncentruje się wokół zagadnień związanych z turystyką w odległej Arktyce (Spitsbergen).

Kreatywność to jej drugie imię – wymyślanie, eksperymentowanie, ryzykowanie, łamanie zasad i dobra zabawa. Uśmiechnięta, zaradną życiowo, potrafi odnaleźć się w każdym miejscu oraz wszędzie znajdzie kogoś, kto z nią porozmawia. Kocha podróżować, jej plecak jest zawsze spakowany, bo nigdy nie wiadomo czy nie pojawi się pomysł, żeby pojechać w ukochane góry!

 

 

 

 

 

 

 

 

Geopraktyki: Edycja VII – W pacyficznym pierścieniu ognia (Indonezja 2022)

Uczestnicy wyprawy (od lewej): dr Magdalena Kugiejko, Zofia Grajek, Zuzanna Pietrzak, Szymon Świątek, Adrian Sitarz, Joanna Podgórska, Natalia Oniszczuk, Weronika Górna

 

 

 

 

 

 

 

Geopraktyki : Edycja VI – okiełznać sawanny Tanzanii (Tanzania 2021)

Uczestnicy wyprawy: (od lewej): Kacper Otto, Magdalena Kugiejko, Urszula Piątkowska, Weronika Górna, Dominika Dudziak

 

GEOpraktyki: Edycja V – wokół pustyń Omanu (Oman 2019)

Uczestnicy wyprawy (od lewej): Artur Żyto, Zuzanna Palińska, Kornelia Sydor, Łukasz Szał, Magdalena Kugiejko, Sebastian Kendzierski, Dominika Dudziak, Michał Kornas

 

GEOpraktyki: Edycja IV – w dorzeczu Mekongu (Wietnam 2018)

Uczestnicy wyprawy (od lewej): górny rząd – dr Magdalena Kugiejko, Aleksander Jesiołowski, Sebastian Kendzierski, Emilia Guzowska, Lidia Marciniak, Tomasz Kurczaba, Kornelia Sydor, Michał Kornas, dolny rząd – Jacek Płocieniczak

 

GEOpraktyki: Edycja III – w sercu Eurazji (Kazachstan 2017)

Uczestnicy wyprawy (od lewej): górny rząd – dr Harold Lovell, Jacek Płocieniczak, Lidia Marciniak, Tomasz Kurczaba, dr Jakub Małecki, Michał Kornas, Artur Żyto, dolny rząd – Dorota Piniarska, Magdalena Kugiejko, Marcin Spiralski

 

GEOpraktyki: Edycja II – na stokach Andów (Boliwia 2016)

Uczestnicy wyprawy (od lewej): Marcin Spiralski, Michał Miara, Łukasz Górski, Tomasz Sowada, Jacek Płocieniczak, Dorota Piniarska, dr Jakub Małecki, Ania Warczachowska, Tomasz Kurczaba, Beata Latos, Wojtek Ewertowski

 

GEOpraktyki: Edycja I – w peruwiańskiej dżungli (Peru 2015)

Uczestnicy wyprawy (od lewej): Beata Latos, Tomasz Kurczaba, Łukasz Górski, Ania Warczachowska, Wojtek Ewertowski